Чого чекає ІТ-сектор від нового президента?

Традиційно після обрання нового президента України одна частина населення країни боїться прийдешніх змін, а інша — з нетерпінням їх чекає. НВ дізналося у експертів вітчизняної IT-галузі, чого вони чекають від новообраної влади.

Згідно з останніми даними Центральної виборчої комісії, в другому турі президентських виборів 2019 Україні майже 75% тих, хто проголосував підтримали кандидата Володимира Зеленського (більш 13,5 млн голосів). Як писали журналісти НВ Іван Верстюк та Христина Бердинських, багато в чому успіх Зеленського в президентських перегонах зобов’язаний сучасним інформаційним технологіям.

Зокрема, соцмережі Instagram, Facebook, Telegram вперше в історії України стали дієвим інструментом політичної боротьби і спілкування з аудиторією. Саме тому одним з ключових гравців у команді нового президента став Михайло Федоров — «гуру цифрових технологій» і стратег Діджитал-активності Володимира Зеленського.

Крім своєї передвиборної кампанії, команда Зеленського обіцяє приділяти багато уваги розвитку інформаційних систем і в державній сфері в майбутньому.

У пункті «Електронна країна» передвиборної програми ЗеКоманди зазначено, що «вся інформація про формування та використання бюджетів, проведенні тендерів, закупівель і аукціонів буде в загальному доступі»; «Публічні процеси будуть автоматизовані», а послуги, які мають таку можливість можна буде отримати електронно; проголосувати на «виборах і референдумах» також можна буде онлайн; і, нарешті, «Україна має всі можливості стати одним з найбільших хабів для стартапів і високотехнологічного виробництва».

Звичайно, бюлетені і обіцянки кандидатів в президенти не варто сприймати за чисту монету, але від цього не менш цікаво, як наймолодший президент в історії України буде впроваджувати сучасні технології в сферу державного управління.

У зв’язку з цим НВ дізналося, які очікування від нової влади мають експерти української IT-галузі.

Контроль ефективності влади

«Для нової влади буде зрозуміло таке слово, як» рейтинг «. Чому був хороший «Квартал»? Він давав своїм каналам високі рейтинги, які чітко вимірюються. Наше завдання — придумати такий же ефективний вимірювач влади. Об’єктивний і ефективний вимірювач, до якого вони не будуть лізти своїми руками, і це буде працювати самостійно «, — пояснює керуючий партнер UNIT.City Максим Бахматов.

За його словами, головне завдання нової влади, як і будь-якої іншої, — дати можливість створити цифровий продукт, який дозволить контролювати ефективність діяльності уряду.

«Як тільки будуть оцифровані цілі, завдання і KPI (показник досягнення успіху — ред.), І я зможу контролювати, стежити за ходом виконання, і, найголовніше, за ефективністю, — ось тоді я побачу, що ця влада ефективна. В іншому випадку, — це профанація і нісенітниця «, — заявляє Бахматов.

CEO IT-компанії D2 Володимир Дем’яненко і керівник київського IT-кластеру Наталія Веремєєва описали більш предметні вимоги до нової влади. Веремєєва є одним з автором Експортною стратегії України з розвитку комунікаційних технології 2019-2023 для Міністерства економічного розвитку і торгівлі, а Демяненко — автор програми об’єднання бізнесу, громадськості, IT і державного сектора «Цифрова Україна».

На думку експертів, нагальними проблемами в українському IT-секторі, вирішення яких не змогла знайти попередня влада, є інтелектуальна власність, оподаткування, електронний документообіг і застарілий трудовий кодекс.

Інтелектуальна власність і податки

«Нам потрібен діючий Основний Закон про інтелектуальну власність і реформа судів, які б визнавали порушення в цій сфері. Це дозволило б нашій країні перестати бути великим ринком піратського контенту, перестати використовувати нелегальне програмне забезпечення. Незважаючи на те, що зараз закони в сфері інтелектуальної власності є, порушень за злочин цих законів — немає «, — каже керівник київського IT-кластеру.

Володимир Дем’яненко нагадує про створення спеціального податкового режиму для окремих стартапів і для IT-сектора в цілому, які звільнять бізнеси в галузі від податків на 3-5 років. Це необхідно для того, щоб молоді команди не виїжджали в інші країни, де, крім більш прибуткових ринків, існують більш привабливі умови запуску бізнесу і його податкового регулювання.

«Нам необхідні пільгові кредити від державних банків як для IT-галузі, так і для державних і комерційних компаній на замовлення програмного забезпечення. Бізнес повинен отримати режим максимального сприяння і перестати боятися раптових перевірок «, — пояснює CEO IT-компанії D2.